Zamek Krzyżacki w Bytowie – perła Pomorza Środkowego

Przemierzając miasta na Pomorzu, nietrudno natknąć się na liczne zabytkowe budowle stanowiące o niezwykłej historii tego regiony i jego skomplikowanych losach. Na szczególną uwagę wśród zabytkowych obiektów na terenie Pomorza zasługuje Zamek Krzyżacki w Bytowie. Powstał na początku XV wieku. Zmienne koleje losu sprawiły, że obiektem zarządzali właściciele reprezentujący różne narody. Na szczęście, mimo burzliwych czasów i dramatycznej historii miasta Bytowa choćby podczas wojny, obiekt ten przetrwał do dziś.

Co obecnie znajdziemy na zamku w Bytowie? Na uwagę zasługuje na pewno Muzeum Zachodniokaszubskie, gdzie przyjrzeć się można licznym eksponatom nawiązującym do najodleglejszych tradycji społeczności Kaszubów. Wystawa stała prezentuje elementy myśliwskie, archeologiczne, architektoniczne oraz historię lokalnego wzornictwa i rzemiosła. Turyści mogą odpocząć w hotelu zamkowym jak i również skorzystać z istniejącej tutaj restauracji “Zamek”. Miłośnikom nocnych imprez zaproponować możemy wizytę w klubie bilardowym “Nisza”, gdzie często odbywają się także dyskoteki. Do dyspozycji gości zafascynowanych elementami architektonicznymi o silnym zabarwieniu historycznym pozostaje także refektarz, komnata prokuratora oraz kaplica wraz z dormitorium.

Do zamku przynależy również sporej wielkości dziedziniec, którego największe oblężenie przez turystów zauważa się najczęściej w lipcu, gdy organizowane są Dni Bytowa. Podczas festynu odbywa się wiele wydarzeń muzycznych i kulturalnych. Cyklicznym wydarzeniem jest także rekonstrukcja wymarszu na Grunwald. Obejrzeć można walki rycerzy oraz posłuchać koncertów z różnorodnym repertuarem muzycznym.