3 naturalne atrakcje w pobliżu Krakowa – poradnik

Polska natura niezmiennie Cię zachwyca? Jeśli planujesz wyjazd w okolice Krakowa, nie zapomnij uwzględnić w planie wyprawy wskazane przez nas miejsca. Gwarantujemy, że zachwycą Cię swoim naturalnym pięknem.

W dzisiejszych czasach podróż jest na wyciągnięcie ręki. Bardzo łatwo zapomnieć, że piękno polskiej natury może przewyższać nawet najbardziej egzotyczne miejsca. Z pewnością nie spotkasz tam tłumu turystów, a przy tym – spędzisz znacznie mniej czasu w podróży. Małopolska obfituje w naturalne atrakcje, które zachwycają swoją różnorodnością. Zróżnicowana rzeźba terenu sprawia, że ta część kraju znacznie wyróżnia się na tle innych. Choć wiele regionów, zwłaszcza Małopolska, stanowi popularną destynację wśród turystów, wciąż istnieje wiele „niezadeptanych” miejsc, tchnących naturalnym spokojem.

Ojcowski Park Narodowy

Choć nie jest to atrakcja nieodkryta, wbrew pozorom wcale nie spotkasz w niej tak wielu turystów, ilu można by się tam spodziewać – zwłaszcza jeśli na swoją wizytę wybierzesz dzień powszedni, a nie weekend. Do Ojcowskiego Parku Narodowego dojedziesz z Krakowa komunikacją aglomeracyjną – wystarczy dotrzeć na pętlę autobusową w Bronowicach, a stamtąd przesiąść się na jeden z autobusów zmierzających w stronę Czajowic, skąd do Parku dotrzesz piechotą. Zachwycające doliny i wapniowe skały to wizytówka tego miejsca.

Puszcza Niepołomicka

Ten wspaniały obszar zielony leży zaledwie 20 kilometrów na południowy wschód od aglomeracji krakowskiej. Przed wiekami było to ulubione miejsce polowań panujących władców. Dzisiaj to uwielbiana przez krakowian destynacja na weekendowe wypady i spacery. W puszczy można trafić na torfowisko z najdalej wysuniętym na południowy zachód w Polsce skupiskiem brzozy niskiej. Na jej terenie funkcjonuje aż sześć rezerwatów, a także ośrodek hodowli żubrów.

Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy

To tam znajduje się ikoniczny Zakrzówek – jezioro, które co prawda nie powstało w sposób naturalny, jednak stanowi przykład zapierającej dech w piersiach naturalnej atrakcji – zwłaszcza latem. Lazurowa woda i wapienne skały sprawiają, że Zakrzówek sprawia wrażenie miejsca ze śródziemnomorskiej pocztówki. W jego pobliżu znajdują się Skałki Twardowskiego, skąd rozpościera się widok na cały Kraków. Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy, a przynajmniej jego część, leży w zasadzie w centrum miasta, ale bez obaw – to tchnące spokojem miejsce, w którym można doświadczyć bliskości prawdziwej natury.

Jako miasto o malowniczym położeniu, Kraków jest miejscem, z którego z łatwością dotrzesz do najróżniejszych atrakcji. Odkrywanie regionu jest łatwe ze względu na gęstą sieć połączeń kolejowych i autobusowych. A jeśli już wszystkie je poznasz, czeka na Ciebie cała piękna Polska! Nie musisz wyjeżdżać daleko, by zachwycić się naturalnym pięknem. Wystarczy, że wsiądziesz w najbliższy pociąg do Małopolski.